OvocieOvocie, konzumujte ho každý deň čo najviac, patrí predsa to zdravého stravovania. Túto vetu počúvame zo všetkých strán už od malička. To je ale chybná rada. Ovocie je síce plné zdraviu prospešných vitamínov a minerálov, ale obsahuje taktiež cukor (energiu). Niektoré druhy viac, iné menej. A zvýšená konzumácia cukrov (energie) v prípade, že ju nespálite vedie k zvyšovaniu hmotnosti. Takže áno aj z ovocia za určitých okolností môžete priberať. Poďme si to vysvetliť.


ovocie


Koľko ovocia denne mám skonzumovať?

250 – 300 g = (1 banán, polovica jablka, 2 jahody a 5 bobúľ hrozna)


Aké druhy ovocia mám najčastejšie konzumovať?

Najviac Vášmu organizmu prospeje ovocie z našich klimatických podmienok (jablká, hrušky, hrozno, jahody, čerešne atď.). Vyberajte si konzumáciu pestrého druhu ovocia.


Kde ovocie nakupovať?

Najlepšou voľbou je konzumácia z vlastnej záhradky. Keď túto možnosť nemáte, nakupujte ovocie od farmárov. Dbajte na to, aby bolo dobre vyzreté a neporušené. Až ako poslednú možnosť zvoľte ovocie zo supermarketov.


Ovocné kompóty a sušené ovocie

Pamätajte na to, že konzumáciou ovocia v ovocných kompótoch prijímate vyšší obsah cukru, pretože toto ovocie je zaliate v sladkom náleve. Keď to budete s konzumáciou cukrov preháňať, chudnutie Vám pôjde len veľmi ťažko. Pamätajte si, že sušené ovocie obsahuje omnoho viac cukru ako ovocie čerstvé. Preto sa ho odporúča konzumovať o 1/5 menej ako čerstvé ovocie. Ako sa hovorí, všetkého s mierou.